صفحه اصلي > اخبار 
شنبه ٠١ ارديبهشت ١٣٩٧
اخبار
لیست کتاب‌های انتشارات بین‌المللی Springer & Palgrave Macmillan
سی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران
(ويرايش 7) روماتولوژی Hochberg
(ويرايش 6) فيزيولوژی گوارش Said
(ويرايش 2) اطلس جراحی قلب Sellke

آنالیز مدارک علمی با وابستگی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در سایت اسکوپوس
فهرست مقالات دانشگاه که در 10% مجلات برتر براساس شاخص ارزشیابی SJR

 

اخبار > ORCID چیست
 


  چاپ        ارسال به دوست

ORCID چیست

 

ORCID  چیست؟

 

ORCID  یک کد الفبایی است که نویسندگان دانشگاهی و محققان را به طور منحصر بفرد و خاص  شناسایی کرده و امکان اینکه فردی با شخص دیگری اشتباه گرفته شود را به حداقل می رساند.

مشکلی که غالبا با آن روبرو می شویم ناشی از این موضوع است که نام افراد منحصر به فرد نیست. شما حتما در هر کجا اسامی مشابه ای را می توانید پیدا کنید. یکی دیگر از موارد بروز اشتباه زمانی است که فردی با نام خود مقالاتی را منتشر کرده اما به دلایلی نام خود راتغییر داده  است ( مثلا بعد از ازدواج ، یا حذف پسوند و یا به کارگیری مخفف اسم و در جایی اسم کامل ...) . در خیلی از فرهنگ ها نحوه نام گذاری متفاوت است مثلا در برخی کشورها نام اختصاری مرسوم است و یا ترتیب نام و فامیل و... در کشورها مختلف است. در این حالت شما نمی توانید اطلاعات درستی از فعالیت های تحقیقاتی و آثار خود به اتکا جستجوی نام در اختیار داشته باشید. برای دیگران نیز که با نام، دنبال مقالات و آثار شما می گردند امکان پیدا کردن اطلاعات به صورت دقیق فراهم نیست. ORCID در حقیقت هویت یکسان و پایداری را برای شما ایجاد می کند و کمک می کند که شما علیرغم ثبت متفاوت نام خود در مقالات و یا منابع علمی، براحتی درجامعه علمی دنیا شناخته شوید.

سازمان ORCID برای ثبت نام مستقل و آزاد شما از استانداردی تبعیت می کند که هدفش کمک به شناسایی افراد در دامنه نشر و تحقیقات دانشگاهی است.این سازمان  در سال 2012 سرویس ثبت نام و شناسایی کاربران را راه اندازی نموده و در حال حاضر مرجع اصلی شناسایی نویسندگان در فضای آکادمیک و تحقیقاتی می باشد.

برای ثبت نام کار زیادی لازم نیست .

-          ابتدا به سایت http://orcid.org/ مراجعه کرده برای خود یک ارکید کد تعریف کنید .

-          در مرحله بعد لازم است این کد شناسایی را با سایر کد هایی که در اسکوپوس یا LinkedIn   و یا researcher ID تعریف کرده اید لینک کنید و بدین ترتیب ارکید کد خود را تقویت کنید.

-          بعد از آن می توانید از این کد برای معرفی خود در وب سایت خود یا نشر مقاله در نشریات مختلف ... استفاده کرده و از مزیت های آن برخوردار شد.

ORCID علاوه بر دانشمندان، محققان و نویسندگان سرویس هایی نیز برای ناشرین، دانشگاه ها و موسسات مختلف دارد که برای آشنایی با آنها می توان از سایت  http://orcid.org/ استفاده کرد.

 

 


١٣:٣٥ - شنبه ١٥ اسفند ١٣٩٤    /    عدد : ٨١٤٧    /    تعداد نمایش : ٧٥١


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
دانشگاه علوم بهزیستی و ...اطلاعات تماس با دانشگاهگروه های آموزشیمراکز پژوهشیمعاونت درمان/مراکز درمانیمدیریت امور دانشجویی فرهنگینقشه سایت دانشگاه

Copyright © 2009 U.S.W.R - All rights reserved .University of Social Welfare and Rehabilitation Sciences