چاپ        ارسال به دوست

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی روابط عمومی ؛

برگزاری نشست " پیشگیری از آسیب های اجتماعی: ترجمان سراج (سامانه رصد آسیب های اجتماعی) به مداخله "، در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی

    نشست علمی " پیشگیری از آسیب های اجتماعی: ترجمان سراج (سامانه رصد آسیب های اجتماعی) به مداخله "، به همت واحد ترجمان دانش دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، با همکاری معاونت پیشگیری از آسیب های اجتماعی سازمان بهزیستی و با حضور متخصصان، صاحبنظران و مسئولان حوزه رفاه و سلامت اجتماعی در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی برگزار شد.

    به گزارش خبرنگار وبدای دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، در این نشست که مسئولان سازمان بهزیستی کشور، سازمان امور اجتماعی وزارت کشور، ستاد مبارزه با مواد مخدر، شهرداری تهران، و ریاست، معاونان، مدیران و جمعی از کارکنان دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی شرکت داشتند، دکتر"حسن رفیعی"  مدیر گروه آموزشی مدیریت رفاه اجتماعی این دانشگاه، گزارش طرح ملی " رصد آسیب های اجتماعی در کشور" را ارائه داد و اساتید و مسئولان حاضر در این نشست، نظرها و پیشنهادهای خود در ارتباط با این طرح را مطرح کردند.

    پیش از ورود به مباحث علمی و طرح تحقیقاتی انجام شده، دکتر" امیرمسعود عرب" رئیس دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با اشاره کوتاهی به رسالت متفاوت این دانشگاه با سایر دانشگاه های علوم پزشکی کشور، گفت: دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، در سال 1371 برای فعالیت در سه حوزه (توانبخشی، سلامت روان و سلامت اجتماعی) تاسیس شد و فرآیند آن در 26 سال گذشته معطوف به همین حوزه ها بوده و تنها دانشگاه در کشور است که به مسایل اجتماعی به صورت تخصصی می پردازد و گروه های آموزشی و مراکز تحقیقاتی مرتبط با آن در این دانشگاه فعالیت دارند.

   دکتر عرب افزود: این سه حوزه فعالیت دانشگاه از حوزه های چند بعدی و چند وجهی است و نمی توان در حوزه سلامت اجتماعی فعالیت کرد و با سازمان های فعال در این حوزه، ارتباط نداشت.

   رئیس دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با اشاره به توانمندی اعضای هیات علمی و اندیشمندان شاغل در این حوزه، آمادگی دانشگاه برای همکاری با ارگان های فعال در این حوزه مانند وزارت رفاه، سازمان بهزیستی و جمعیت هلال احمر را اعلام کرد.

   وی همچنین با تاکید بر اینکه باید با نگرش علمی به مشکلات اجتماعی نگاه کرد، گفت: دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی این آمادگی را دارد تا از طریق گروه های آموزشی و مراکز تحقیقاتی، و برگزاری اینگونه محافل که در توسعه و بالندگی فعالیت های علمی و کاهش آسیب های اجتماعی موثر بوده، کمک کند.

*****

   دکتر" حسن رفیعی " معاون امور اجتماعی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و مدیر گروه آموزشی مدیریت رفاه اجتماعی این دانشگاه، با ابراز امیدواری از نتیجه این نشست که منجر به مداخله پیشگیرانه از آسیب های اجتماعی در کشور بشود، از همکاری مسئولان و کارشناسان معاونت پیشگیری از آسیب های اجتماعی سازمان بهزیستی کشور در اجرای طرح ملی " رصد آسیب های اجتماعی در کشور" تشکر کرد.

   وی با اشاره به اینکه کارشناسان سازمان بهزیستی در نظر داشتند که در این طرح ملی، به تحولات خود آسیب و همچنین، تحولات تعیین کننده های آسیب بپردازیم، گفت: با توجه به این دو مقوله، روند چرخشی " تحلیل وضعیت، تعیین مشکل، تعیین علت، طراحی مداخله پیشگیری، اجرای پیشگیری، پایش و ارزشیابی " مدنظر قرار گرفت.

   بگفته دکتر رفیعی، نوع این مطالعه، پیمایش مقطعی (توصیفی – تحلیلی) بوده و تمام شهروندان 15 تا 60 ساله در سه شهر از 31 استان کشور (جمعا 93 شهر و 279 روستا) در سال 96 را در نظر گرفته است.

   وی افزود: حجم نمونه حدود 130 هزار نفر بود و نمونه گیری، به روش سهمیه ای انجام شد و " خشونت خانگی مانند همسرآزاری، و فساد، رشوه گیری، اعتیاد ، از جمله متغیرهای این تحقیق بود.

    وی با ارائه تمامی اطلاعات، آمار و ارقام بدست آمده بتفکیک استان و قابل مقایسه استان ها با یکدیگر، در نهایت، بر " ضرورت استمرار، ضرورت انتشار، ضرورت بهبود سازمان جمع آوری داده ها، ضرورت کاربرد نتایج ، اولویت بندی آسیب های اجتماعی استان ها، اولویت بندی تعیین کننده های آسیب های اجتماعی اولویت دار هر استان ، طراحی مداخلات پیشگیرانه معطوف به تعیین کننده ها و ارزشیابی مداخلات (موجود یا جدید )، تاکید کرد.

*****

    در ادامه این نشست، مسئول دفتر پیشگیری از آسیب های اجتماعی معاونت پیشگیری سازمان بهزیستی کشور، مدیر گروه آموزشی مددکاری اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی، رئیس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور، چند تن از اساتید حوزه علوم اجتماعی دانشگاه های کشور و چند کارشناس سازمان بهزیستی و سازمان اجتماعی وزارت کشور، نظرها و پیشنهادهای تخصصی خود را ارائه دادند.

نظرها و پیشنهادهای متخصصان، صاحبنظران و مسئولان شرکت کننده در این نشست متعاقبا اطلاع رسانی می شود.

انتهای پیام/

تهیه و تنظیم خبر: نعیمی پور


١٤:٠٣ - پنج شنبه ١٣ دی ١٣٩٧    /    عدد : ١٣٤٦٠    /    تعداد نمایش : ١٠٢٥


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج